MAJÓWKA Z COMENIUSEM! Wspólnie świętujmy europejską współpracę szkół!

MAJÓWKA Z COMENIUSEM! Wspólnie świętujmy europejską współpracę szkół! | Program Comenius

W pierwszych dniach maja wiele polskich szkół uczestniczących w programie Comenius organizuje dni europejskie, realizowane są ważne działania projektowe, odbywają się wizyty partnerów zagranicznych i wydarzenia międzyszkolne. Majówka z Comeniusem to doskonała okazja, aby opowiedzieć o tym, co dzieje się w Państwa szkole, nadać europejską rangę lokalnym wydarzeniom, pochwalić się rezultatami Państwa projektów. W tym roku dodatkowo świętujemy 15-lecie programu i 25-lecie programów europejskich w Polsce – warto wykorzystać ten czas na podsumowanie efektów Państwa pracy.

W zeszłym roku we współpracy z wojewódzkimi koordynatorami programu Comenius, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń odbywających się w całej Polsce w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach edukacyjnych realizujących międzynarodowe projekty edukacyjne. Interaktywną mapę ze szczegółowymi oznaczeniami miejsc, w których się spotkaliśmy, znajdą Państwo tutaj – na fioletowo oznaczono wydarzenia organizowane przez szkoły, przedszkola i społeczności lokalne; kolorem różowym wyróżniliśmy spotkania organizowane przez Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” i naszych partnerów strategicznych. W 2012 roku w ramach Majówki z Comeniusem odbyło się 51 ciekawych wydarzeń organizowanych przez szkoły w całej Polsce (na zdjęciu mogą Państwo zobaczyć uczniów Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy), 7 wydarzeń organizowanych przez polską Narodową Agencję programu „Uczenie się przez całe życie”, 2 konferencje organizowane przez koordynatorów wojewódzkich. Naszym fotoreporterom udało się odwiedzić dwa lokalne wydarzenia w Złotoryi i Morawicy, organizowane przez szkoły zaangażowane w Partnerskie Projekty Szkół.

W tym roku zmieniamy formułę: czekamy na krótkie relacje z wydarzeń bezpośrednio od Państwa. Prosimy o przesyłanie tekstów i zdjęć na adres jplachecka@frse.org.pl do końca maja.

Od Państwa zależy, w jaki sposób opowiedzą nam Państwo o tegorocznej Majówce z Comeniusem – może to być wywiad, reportaż, wypowiedź uczestnika, opowiadanie, artykuł, felieton. Najciekawszą relację opublikujemy w kwartalniku FRSE „Europa dla Aktywnych”. O Państwa działaniach poinformujemy także poprzez stronę www.comenius.org.pl.

Zapraszamy do odwiedzania profilu FRSE na facebooku www.facebook.com/FRSE.fb, zamieszczania zdjęć i dzielenia się swoimi doświadczeniami z Majówki z Comeniusem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach, warsztatach, piknikach, debatach i innych działaniach, których autorami są nauczyciele, uczniowie (a czasem także przedszkolaki!), ich rodzice, lokalne społeczności. Majówka z Comeniusem to najlepszy czas na to, aby dowiedzieć się, jak współpraca europejska zmienia polską edukację. Przedstawiciele Narodowej Agencji spotkają się z Państwem podczas wiosennych spotkań monitoringowych organizowanych w całej Polsce, wspólnie z koordynatorami wojewódzkimi opowiemy Państwu o korzyściach płynących ze współpracy europejskiej w obszarze edukacji w czasie konferencji promujących program „Uczenie się przez całe życie” i upowszechniających jego rezultaty. Jak co roku, będziemy także obecni na organizowanej w Warszawie 11 maja Paradzie Schumana. W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – zapraszamy do świętowania razem z nami!